Uahistory.info

Наш форум
Написати нам
Зробити стартовою
Додати до обраного
Про нас
Контакти
  Категорії
  Архів новин
Квітень 2018 (3)
Березень 2018 (2)
Лютий 2018 (3)
Січень 2018 (7)
Грудень 2017 (4)
Листопад 2017 (3)
Жовтень 2017 (1)
Вересень 2017 (4)
Травень 2017 (13)
Лютий 2017 (40)
Січень 2017 (81)
Грудень 2016 (44)
Листопад 2016 (23)
Жовтень 2016 (6)
Вересень 2016 (53)
Серпень 2016 (18)
Липень 2016 (23)
Червень 2016 (100)
Травень 2016 (142)
Квітень 2016 (37)
Березень 2016 (70)
Лютий 2016 (54)
Січень 2016 (10)
Грудень 2015 (110)
Листопад 2015 (20)
Червень 2013 (1)
Травень 2013 (2)
Квітень 2013 (48)
Березень 2013 (81)
Лютий 2013 (6)
Січень 2013 (79)
Грудень 2012 (1)
Листопад 2012 (2)
Жовтень 2012 (1)
Вересень 2012 (94)
Серпень 2012 (160)
Квітень 2012 (13)
Березень 2012 (24)
Лютий 2012 (46)
Січень 2012 (20)
Грудень 2011 (43)
Листопад 2011 (8)
Липень 2011 (2)
Червень 2011 (30)
Травень 2011 (28)
Листопад 2009 (1)
Січень 2008 (1)
Грудень 2007 (13)
Листопад 2007 (2)
Жовтень 2007 (2)
Вересень 2007 (5)
Серпень 2007 (10)
Липень 2007 (1)
 
Початки цивілізації в Україні 
Розселення слов’ян. Київська Русь 
Галицько-Волинська держава 
Українські землі під владою Литви і Польщі 
Визвольна війна українського народу середини XVII 
Україна під владою імперій 
Державне відродження України в 1917 – 1920 рр. 
Україна у складі СРСР (20 – 30-ті рр. ХХ ст.) 
Західна Україна у 1919 – 1939 рр. 
Україна у Другій світовій війні 
УРСР у 1945 – 1991 рр. 
Відродження і розбудова незалежної України 
Історія української діаспори 
Козаччина Історичні паралелі УПА – Небесна сотня – тисячі загиблих в зоні АТО
Деякі міркування щодо модерної української національної ідеї, основних гасел, що можуть об'єднати українську націю і державу. Все це вже спрацювало в історії України. Якщо й надалі акцентувати увагу саме на цих моментах - переможемо.
1. Цивілізаційний вибір. Вояки УПА, учасники Євромайдану, українські солдати воювали за долучення українського народу до європейської цивілізації, її християнських норм, моралі, принципів судочинства, захисту особи, її здоров’я, майна, приватної власності, права на свободу, в тому числі свободу слова, друку, свободу вибору, на противагу диктату держави як це притаманно тоталітарним чи авторитарним, деспотичним суспільствам.
2. Антиросійське спрямування. Росія виступає як альтернатива європейському вибору, безпосередня загроза, вибір прихильникам європейськості. Відповідно відстоювати право європейського вибору викликає необхідність боротися якщо не з усією Росією і усім російським народом, то принаймні з її державною машиною, прихильниками “русского мира” частиною якого розглядається і Україна та українці. Варто підкреслити, що не всі росіяни викликали чи викликають ненависть в учасників українського руху опору, а лише ті що відстоюють її імперскість.
3. Добровольчий характер.
З самого початку виникнення УПА повстанські підрозділи формувалися на добровільних засадах. Спроби провести мобілізацію населення до УПА зазнали невдачі з низки причини – дії німецьких та радянських каральних органів, мобілізація до радянської армії, відсутність зброї, зрештою перехід УПА у тактиці від діяльності куренями до діяльності роями, чотами тощо. Кістяк УПА становили свідомі, патріотично налаштовані молоді люди (як правило молодь до 25 років (майже 70 % повстанців), що добровільно зголосилися до національно-визвольної боротьби. Учасниками Євромайдану також ставали на добровільних засадах. Першими збройний опір агресорові на сході України почали чинити бійці добровольчих батальйонів. Вони ж звільняли Маріуполь, Сєверодонецьк, Артемівськ, Краматорськ. З добровольців формувалися підрозділи, що захищали Донецький аеропорт імені Сергія Прокоф’єва.
4. Всенародна підтримка. Одяг, взуття, їжу, медикаменти, тимчасовий притулок воякам УПА надавало мирне населення. Саме народ виступив головним “спонсором” Євромайдану. Ми усі пам’ятаємо пожертви Михайла Кравчука та Мирослави Калини, які будучи пенсіонерами, пожертвували для Євромайдану 10 тисяч гривень. Герої АТО отримують суттєву допомогу від волонтерів, добровільних пожертв. Часто народні пожертви для української армії і не лише в одязі, теплих речах, взутті, медикаментах, але й у військовій амуніції (бронежилети, тепловізори, приціли до снайперських гвинтівок, дрони) носять вирішальний характер для ефективної боротьби з агресором.
5. Взаємодопомога і бойове побратимство. Так можна характеризувати і вояків УПА, і героїв Небесної сотні, і учасників АТО. Ці риси пронизують не лише характер дій на війні, але й періоди мирного затишшя, коли живі вояки приходять на взаємовиручку, допомогу сім’ям загиблих, поранених, полонених. Аналогічні дії відбувалися і щодо загиблих вояків УПА, і щодо учасників Небесної сотні. Є такі приклади і щодо загиблих воїнів на Сході України.
6. Звитяга і жертовність. Упівці в ході бойових дій проявляли чудеса героїзму та самопожертви. Частими були випадки коли вони рушали у бій лише з одним набоєм, але це не заважало їхній рішучості. Лише в нашій області зафіксовано десятки випадків, коли члени УПА підривали себе гранатами, лише щоб не потрапити в полон, не допустити своєї можливої зради під час тортур та допитів. Козацьке гасло “Сам погибай а товариша виручай” проявилося і на Майдані взимку 2013 – 2014 р., коли витягували поранених з під куль снайперів, з горілого будинку профспілок. Відвага євромайданівців виявилася сильнішою за водомети та вогнепальну зброю, сильнішою за ті тушок. В новітню історію України вже вписано героїзм захисників донецького аеропорту, Пісків, Гранітного, станиці Луганської, боїв за Дебальцево, Маріуполь.
7. Релігійність учасників. Серед підрозділів УПА були представники герко-католицької та православної церкви, що виконували роль капеланів. Вояки УПА урочисто святкували релігійні свята – Різдво, Великдень, Спаса. Традиційними були гасла “Воскрес Христос – воскресне й Україна”. УССД сприймалася як захисниця віруючих християн на противагу атеїстичному СРСР. В криївках УПА знаходилися саморобні ікони, образки, упівці носили натільні хрестики, що підкреслювали їхню віру. Практикувалися щоденні молитви, сповіді, в урочистих випадках – як наприклад прийняття присяги – богослужіння. Церква стала невід’ємним атрибутом і Євромайдану. Її роль і місце в українському суспільстві взимку 2013 – 2014 рр. суттєво змінилося. Якщо до цього без неї влада могла обійтися, то після будь-яка спроба влади протиставити себе церкві приречена на поразку влади. Кожен день на Майдані відбувалися богослужіння та екуменічні молебні, що підтримували євромайданівців. Важливою залишається роль військових капеланів у зоні АТО. Фільм “Капелани” лише привідкриває завісу над діяльністю і внеском священиків в піднесення бойового духу захисників України.
8. Месіанська ідея. Віра українських повстанців, євромайданівців, захисників України в те, що саме українському народу, Україні призначено долею (Богом) створити справедливе суспільство, захистити Європу від цивілізаційних загроз, гріховного падіння тощо.
9. Соборність. На захист цивілізаційного вибору України та українців виступили представники усіх регіонів держави. Так в УПА воювали представники не лише Галичини та Волині, але й представники Наддніпрянщини, Криму, Донбасу. Серед загиблих героїв Небесної сотні представлені майже всі області України, включно з Донецькою (Пантєлєєв Іван, Чернявський Дмитро), Луганською, Харківською (Паращук Юрій) областями, Республікою Крим (Кемський Сергій). Серед загиблих на Донбасі у лавах Збройних Сил України представлені всі без винятку області України (зауважу, що найбільше загиблих є з Дніпропетровської області (понад 800 солдатів станом на вересень 2016 р.), Київської та Львівської областей, Серед загиблих є й українці з діаспори – громадяни Канади, США. Зауважу, що підрахунки можуть різнитися і є певні різночитання, адже йде підрахунок окремо по Збройних силах, Національній гвардії, Державній прикордонній службі, Службі Безпеки України, Міністерству внутрішніх справ, добровольчих батальйонах. Це наш СОБОР - "Собор на крові", - але все таки собор - об'єднання України навколо спільної біди, горя.
10. Полінаціональність. Приєднання до українців представників інших народів і націй, що активно долучаються до антиімперської боротьби. Серед вояків УПА були грузини, вірмени, азербайджанці, туркмени, росіяни, євреї, поляки. Вони боролися проти радянського тоталітаризму за ідеали свободи, рівноправ’я та демократії. Серед загиблих на Майдані першими виявилися вірмени Сергій Нігоян, Арутюнян Георгій, білорус Михайло Жизневський, грузини Давид Кіпіані та Зураб Хурція, поляк Леон Полянський. На Сході України на сьогодні серед загиблих за соборність України звичайно переважають українці, але серед них є і росіяни (наприклад Володимир Брешинський, Віталій Соломкін, Андрій Захаров), поляки (Леонід Смолінський, Віталій Мйодушевський, Вацлав Кутковський), угорці (Золтан Балаж, Роланд Попович, Адальберт Ковач, Шандор Товт). У складі сил АТО задіяні цілі міжнародні підрозділи – Грузинський національний легіон, Міжнародний миротворчий батальйон імені Джохара Дудаєва тощо. В них несуть військову службу чеченці, грузини, азербайджанці, литовців, естонці, латиші, представники інших, сусідніх із Росією народів, які побоюються відновлення її імперських амбіцій. За даними “Книги пам’яті полеглих за Україну” (http://memorybook.org.ua/) станом на 2 серпня 2017 р. захищаючи Україну загинули 96 уродженців Російської Федерації, 15 – ФРН, 6 – Білорусії, 10 – Грузії, 12 – Казахстану, 11 – Узбекистану і т. д.
11. Державність. Віра в ідеальну Українську Самостійну Соборну Державу. І воїни УПА, і герої Небесної сотні і солдати в зоні АТО відстоюють не лише європейський вибір України, але і її невід’ємне право на самостійність та соборність, цілісність, непорушність кордонів. Гасло УПА Українська Самостійна Соборна Держава було, є і буде ідеєю єднання усіх патріотично налаштованих українців.

Джерело

 (голосів: 1)

Автор: Admin 2 листопада 2017 | Переглянуто: 441 | Коментарів: 0 | Друкувати
  Популярні
  Опитування
Чому українці часто соромляться визнавати себе українцями?
Бо не знають своєї історії
Тому що українці це виключно злочинці, повії та інші маргінали
Бути росіянином, поляком чи американцем більш престижно
Loading
  Вхід на сайт
ПЕРЕКЛАДАЧ ОНЛАЙН
Copyright © 2005-2017 by Mykola Vitenko
Прикарпатський порталНовиниПогодаАвто Спорт Реферати Аукціон ТуризмМобільний світФорумОголошенняКаталогРекламаГороскопиПошта РоботаЧатиМагазинФiнансиПошукКомп'ютериЛистівкиЗнайомстваБлогиАнекдотиМузикаФотоРадіоМистецтвоХобіРозсилкиРайониВідеоАкціїТелегiдБiблiотекаIсторiяМагазиниТоп 100ЩоденникиПрограмиУкраїнський проектПрикарпатська ледіУкраїнський жіночий порталНерухомість ПрикарпаттяПортал українських колекціонерів УКРАЇНСЬКИЙ ЧОЛОВІЧИЙ ПОРТАЛКОМПЮТЕРНА УКРАЇНАMAN.IF.UAУкраїнська хатаТУРИСТИЧНИЙ ПОРТАЛ